autor fotky: 


Demänovská Dolina, Liptovský Mikuláš
+421 907 886 644
info@jasna.sk
www.jasna.sk/aktivity-a-eventy/leto/vrbicke-pleso/
48.9701669,19.5772775

Otvorené

Január – December
Pondelok – Nedeľa / 00:00 – 24:00

Vrbické pleso

Vrbické pleso je ľadovcové pleso a najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách. Leží vo výške 1 113 m n. m. v hornej západnej časti Demänovskej doliny. Zaberá plochu 0,69 ha, má maximálnu hĺbku 8 m, dĺžku 115 m a šírku 62 m.

Chránené územie má ochranné pásmo o výmere 24,71 ha. Je to morénové jazero, ktoré vzniklo po ústupe ľadovca zo severných svahov Chopka a Derešov. Svojím vznikom sa viac podobá plesám vo Vysokých Tatrách. Z jazera vyteká Otupnianka a pre zabezpečenie stálej výšky hladiny, boli upravené hrádze. Od okrajov postupne zarastá vegetáciou.

Okolie Vrbického plesa je dobre sprístupnené turistickými chodníkmi. Od roku 1975 je národnou prírodnou pamiatkou a platí preň najvyšší, piaty stupeň ochrany.

V tomto čase prebieha príprava rozsiahleho projektu záchrany Vrbického plesa, ktorý má zabrániť jeho zmenšovaniu. Jeho plocha v posledných dvoch desaťročiach rapídne zarástla porastom pálky, rastlinou, ktorá sa vyskytuje vo výrazne nižších polohách. Verejnosť sa obáva jeho úplného zániku a týmto projektom by sa pokúsili zachrániť túto národnú prírodnú pamiatku.

Pri plese si môžte oddýchnuť na lavičkách v tichu lesa a pokochať sa výhľadmi na okolité hrebene Nízkych Tatier.

Vrbické pleso je východiskovým bodom viacerých turistických trás, výstupov na vrcholy a zaujímavé výlety.

Východiskový bod: parkovisko hotela Grand – po pravej strane cesty vystúpime po náučnom chodníku Demänovská Dolina a pokračujeme nenáročnou turisticky značenou žltou trasou.

Vrbické pleso – Repiská – Demänovská jaskyňa slobody 1.00 h – modrá trasa

Vrbické pleso – Tri vody 1.00 h – žltá trasa

Vrbické pleso – Tri vody 1.00 h – Sedlo Poľany 2.30 h – žltá trasa


Fotogaléria#zilinskyturistickykraj