author of photo: 


(Slovenčina) Rajecké Teplice - Poluvsie
49.1335745,18.7035468

Open

(Slovenčina) Január – December
Pondelok – Nedeľa 00:00 – 24:00

(Slovenčina) Poluvsianska skalná ihla

Sorry, this entry is only available in Slovak. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Poluvsianska skalná ihla bola vyhlásená za prírodnú pamiatku v roku 1965. Predstavuje výrazný krajinotvorný prvok v časti Rajeckých Teplíc zvanej Poluvsie. Objekt nemožno minúť, pretože sa nachádza na ceste zo Žiliny do Prievidze napravo za železničným priecestím, hneď vedľa cesty.

Ide o ochranu skalnej dominanty, brala vápencového dolomitu ihlovitého tvaru s výškou približne 15 m. Skalná ihla sa v posledných geologických obdobiach oddelila eróznymi procesmi (mráz, voda) a tektonickými poruchami od masívu Slnečných skál. Ešte v nedávnej minulosti sa Poluvsianska skalná ihla používala na základný horolezecký výcvik. Ale kvôli častým puklinám v strednej a vrchnej časti a kvôli drobivosti skalných výčnelkov sú momentálne akékoľvek horolezecké aktivity na tomto skalnom útvare zakázané.#zilinskyturistickykraj