szerzői fotó: 


(Slovenčina) Jánska Dolina, Liptovský Ján
+421 44 5280470
ic@liptovskyjan.sk
www.janskadolina.sk/ponuka/4-ohniste-1-538-m-n-m
48.9858478,19.7322409

Nyílt

(Slovenčina) Január – December
Pondelok – Nedeľa / 00:00 – 24:00

(Slovenčina) Ohnište 1 538 m n.m.

Sajnos ennek a bejegyzésnek csak Szlovák nyelvű változata van. A megtekintő kényelméért az alábbi tartalom alternatív nyelven jelenik meg. Rákattinthat a linkre az aktív nyelv módosításához.

Jánska dolina je jednou z najkrajších a najdlhších dolín Nízkych Tatier. Dolinou preteká potok Štiavnica, ktorý pramení pod Ďumbierom, najvyšším vrchom tohto pohoria (2043 m n.m.).

Raritou Jánskej doliny je krasová plošina Ohnište so skalným útvarom Okno. Ohnište je horský masív z vápencov a dolomitov. Bohato zakvitnuté vrcholové lúky sú mierne zvlnené, s mnohými prepadliskami a priepasťami. Zo všetkých strán sú ohraničené zráznymi úbočiami a najmä južné svahy sú pozoruhodné, keď niekoľko stometrové skalné rady oddeľujú len úzke plošinky. Pod hlavným vrcholom je 125 m hlboká Veľká ľadová priepasť a 10 m vysoké skalné Okno. Z hlavného vrcholu je jeden z najkrajších pohľadov na hlavný hrebeň Nízkych Tatier.

Ohnište je jedna z najvýznamnejším botanických a zoologických lokalít Slovenska. Množstvo zaujímavých rastlín i živočíchov, zachované lesné porasty často až pralesného charakteru. Náročná túra od hotela Ďumbier do Svidovského sedla, výstup na vrchol, ďalej na Slemä do Stanišovského sedla a dole Stanišovskou dolinou do Jánskej doliny.

Jánska dolina je bohatá na flóru i faunu, ale najmä na výskyt prírodných a krasových útvarov. Nachádza sa tu množstvo podzemných priestorov, jaskýň a priepastí a niekoľko vodopádov. Malá Stanišovská jaskyňa je jedinou sprístupnenou jaskyňou v Jánskej doline v dĺžke 450 m. Jaskyňa Starý Hrad je najhlbšou jaskyňou na Slovensku, Revajov dom patrí medzi najväčšie podzemné priestory na Slovensku. V doline sa nachádza aj najhlbšia jaskynná priepasť v strednej Európe s hĺbkou 423 m.

Jánska dolina poskytuje veľa možností na výlety, prechádzky, turistiku (Ďumbier, Krakova Hoľa, Ohnište, Slemä, Poludnica), hrebeňové túry (Ďumbier – Čertovica, Ďumbier – Chopok), ale aj športové, rekreačné a voľnočasové aktivity: lyžovanie zjazdové alebo bežecké, cykloturistiku, beh, speleo, entomologické, výtvarné a fotografické hobby a ďalšie.


Galéria

(Slovenčina)#zilinskyturistickykraj