Autor Foto: 


(Slovenčina) Jánska Dolina, Liptovský Ján
+421 44 5280470
ic@liptovskyjan.sk
www.janskadolina.sk/ponuka/4-ohniste-1-538-m-n-m
48.9858478,19.7322409

öffnen

(Slovenčina) Január – December
Pondelok – Nedeľa / 00:00 – 24:00

(Slovenčina) Ohnište 1 538 m n.m.

Leider ist der Eintrag nur auf Slowakisch verfügbar. Der Inhalt wird unten in einer verfügbaren Sprache angezeigt. Klicken Sie auf den Link, um die aktuelle Sprache zu ändern.

Jánska dolina je jednou z najkrajších a najdlhších dolín Nízkych Tatier. Dolinou preteká potok Štiavnica, ktorý pramení pod Ďumbierom, najvyšším vrchom tohto pohoria (2043 m n.m.).

Raritou Jánskej doliny je krasová plošina Ohnište so skalným útvarom Okno. Ohnište je horský masív z vápencov a dolomitov. Bohato zakvitnuté vrcholové lúky sú mierne zvlnené, s mnohými prepadliskami a priepasťami. Zo všetkých strán sú ohraničené zráznymi úbočiami a najmä južné svahy sú pozoruhodné, keď niekoľko stometrové skalné rady oddeľujú len úzke plošinky. Pod hlavným vrcholom je 125 m hlboká Veľká ľadová priepasť a 10 m vysoké skalné Okno. Z hlavného vrcholu je jeden z najkrajších pohľadov na hlavný hrebeň Nízkych Tatier.

Ohnište je jedna z najvýznamnejším botanických a zoologických lokalít Slovenska. Množstvo zaujímavých rastlín i živočíchov, zachované lesné porasty často až pralesného charakteru. Náročná túra od hotela Ďumbier do Svidovského sedla, výstup na vrchol, ďalej na Slemä do Stanišovského sedla a dole Stanišovskou dolinou do Jánskej doliny.

Jánska dolina je bohatá na flóru i faunu, ale najmä na výskyt prírodných a krasových útvarov. Nachádza sa tu množstvo podzemných priestorov, jaskýň a priepastí a niekoľko vodopádov. Malá Stanišovská jaskyňa je jedinou sprístupnenou jaskyňou v Jánskej doline v dĺžke 450 m. Jaskyňa Starý Hrad je najhlbšou jaskyňou na Slovensku, Revajov dom patrí medzi najväčšie podzemné priestory na Slovensku. V doline sa nachádza aj najhlbšia jaskynná priepasť v strednej Európe s hĺbkou 423 m.

Jánska dolina poskytuje veľa možností na výlety, prechádzky, turistiku (Ďumbier, Krakova Hoľa, Ohnište, Slemä, Poludnica), hrebeňové túry (Ďumbier – Čertovica, Ďumbier – Chopok), ale aj športové, rekreačné a voľnočasové aktivity: lyžovanie zjazdové alebo bežecké, cykloturistiku, beh, speleo, entomologické, výtvarné a fotografické hobby a ďalšie.


Fotogalerie

(Slovenčina)#zilinskyturistickykraj