Znievsky hrad

 Žilinský kraj, okres Martin

Postavený bol na skalnatom úpätí vrchu Zniev v nadmorskej výške 985 m nad obcou Kláštor pod Znievom. Je zároveň najstarším známym hradom v Turci a jedným z najvyššie položených hradov na Slovensku. Bohužiaľ dodnes zostali z neho zachované len ruiny.

História hradu
Vystavať ho dal uhorský panovník Belo IV. (1235 – 1276) po ničivom tatárskom vpáde vedľa staršieho Znojovho hrádku. V písomných záznamoch sa po prvý krát objavuje v roku 1243 pod názvom castrum Turuch (hrad Turiec). Situovaný bol na strategickom mieste odkiaľ chránil a kontroloval vstup do Turca po starej obchodnej ceste z Ponitria. Zároveň bol i prvým sídlom Turčianskej stolice, neskôr sa však pôsobisko župana presunulo na väčší, lepšie prístupný Sklabinský hrad a Znievskemu hradu ľudia postupne vrátili jeho starý názov. Pôvodne majestátne sídlo turčianskeho župana v nasledujúcich rokoch doplatilo na svoju neprístupnosť. Postupne sa stalo nepohodlným a často menilo majiteľov. Roku 1681 hrad vypálili Tököliho povstalci. Odvtedy ostal opustený a postupne chátral. Do dnešných dní sa tak z kedysi významného hradu zachovali len zvyšky štvorhrannej veže a nižšie základy pozdĺžnej obytnej budovy.

Čo hovoria legendy?
Povesť hovorí o tom, že hrad získal svoje meno podľa husitského kapitána Znieva, ktorý ho bez boja obsadil vďaka malému pomocníkovi. 

Ako sa sem dostať?
Hrad sa nachádza na vrchu Zniev nad obcou Kláštor pod Znievom. Prístup je z obce po zelenej turistickej značke.

Kde parkovať?
Môžete využiť parkovisko pri cintoríne.

NÁROČNOSŤ:  stredná
ZAČIATOK:  Kláštor pod Znievom, parkovisko pri cintoríne
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

KLÁŠTOR POD ZNIEVOM

!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=’https://weatherwidget.io/js/widget.min.js‘;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,’script‘,’weatherwidget-io-js‘);

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre