Lysec

 Žilinský kraj, okres Martin

Tento kopec patrí medzi ľahko zdolateľné vrcholy, nachádza sa vo výške 1381 m n.m. Ak máte radi okružné trasy a chuť vyraziť si na turistiku v lokalite Turiec, môžete sa na vrchol vybrať hneď z dvoch prístupových miest.

Pozývame vás na výstup či v zime alebo v lete, v každom ročnom období má Lysec čo ponúknuť.  Turistická značka sa začína v Jasenskej doline, v obci Belá – Dulice, v lokalite lyžiarskeho centra. V tejto oblasti si môžete vybrať z niekoľkých trás a občerstviť sa tiež na niekoľkých miestach. V zime nevynechajte parádnu lyžovačku.

Tento Veľkofatranský vrchol ponúka výhľady na Tatry – dobre sa obzrite za majestátnym Kriváňom, ďalej si všimnite Malú Fatru a hrebeň Veľkej Fatry a Lúčanskú Malú Fatru. Ak máte problém s orientáciou a rozoznávaním vrcholov v pozadí, pomôže vám panoramatický smerovník. Nezabudnite poznačiť svoj výstup do vrcholovej knihy, kde sa môžete zoznámiť aj s ostatnými turistami, ktorí Lysec zdolali pred vami.

 

Ako sa sem dostať?

Sledujte zelenú značku, ktorá začína pri rozcestníku priamo na parkovisku pri lyžiarskom stredisku. Dostanete sa tak na rozcestník Medzijarky,  odtiaľ už pokračujte po lúkach a lesných cestičkách. Ďalej sledujte žltú značku a vychutnávajte si len miernejšie stúpanie. Pred rozcestníkom Poľka budete musieť prekonať väčšie prevýšenie a potom pokračujete po hrebeni až na vrchol. Na cestu dole odporúčame zostup po modrej, sčasti lesom cez Grúň, späť do Jasenskej doliny.

 

Parkovisko a doprava

Pohodlne zaparkujte v Jasenskej doline pri lyžiarskom stredisku. V hlavnej zimnej sezóne počítajte s množstvom áut a možným spoplatnením parkovania. Ak prídete autobusom, vystúpte na najbližšej zastávke Belá – Dulice.

 

  Dĺžka: 6 km
  Čas: 3:00 h

  Stúpanie: 860 m

NÁROČNOSŤ:  stredná
ZAČIATOK:  Parkovisko Jasenská dolina
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

BELÁ-DULICE

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre