Hrad Sklabiňa

 Žilinský kraj, okres Martin

Hrad sa nachádza nad obcou Sklabinský Podzámok a je jediným zachovaným hradom na území Turca. Od konca 2. svetovej vojny je hrad v ruinách, ale areál je prístupný verejnosti. Zrúcaninu zachraňuje občianske združenie DONJON. Prechádzka k nemu je pekná a okolie ponúka prekrásne výhľady na lesy a lúky. Nájdete tu súkromné Múzeum hradu Sklabiňa, bufet s občerstvením, suveníry a kúpiť si môžete aj kozí syr od kôz, ktoré spásajú porasty v okolí hradu.

V roku 2022 bola v priestoroch generálne rekonštruovanej severnej bašte pri hlavnej bráne sprístupnená expozícia „Memory 1944“ s izbou posledného kastelána Jozefa Pekára a expozícia približujúca udalosti SNP v okolí hradu, kedy došlo aj k vypáleniu hradného kaštieľa. V expozícii nájdete aj geologickú zbierku z hornín, z ktorých je hrad postavený.

História hradu
Bol postavený na staršom hradisku v prvej polovici 13. storočia. Prvá písomná zmienka je z roku 1309. Vybudovať ho dal rytier Donč. Sklabinský hrad bol od roku 1328 sídlom Turčianskej župy. V prvej polovici 15. storočia bol vypálený počas husitských výprav. Od roku 1527 bol majiteľom hradu František Révai, ktorý hrad postupne upravoval a rozširoval. Na začiatku 17. storočia vyrástol v predhradí komfortný renesančný kaštieľ. Opustený hrad sa pomaly rozpadával, kaštieľ bol obývateľný do roku 1944, kedy ho hitlerovské vojská vypálili.

Čo hovoria legendy?
Povesť o hrade hovorí, že počas búrok počuť na hrade dunivé kroky, rinčanie reťazí a zbraní a iné zvláštne zvuky. Tiež údajne vidno preháňať sa rytiera bez tváre v tmavom plášti. Pod hradom žil aj had s hlavou veľkou ako teľa, kto ho zazrel, nevládal sa pohnúť z miesta.

Ako sa sem dostať?
Hrad sa nachádza na lúke nad obcou Sklabinský Podzámok. Je dobre značený.

Kde parkovať?
Vybudované parkovisku pre návštevníkov hradu nie je. Ľudia zvyknú parkovať na lúke pri ceste.
Hrad je dostupný aj autom, parkovanie aj pri hrade, úsek 700 metrov je zjazdná lesná cesta.

VSTUPNÉ a OTV. HODINY:
Súčasťou prehliadky hradu sú dve múzejné expozície, vstupné je použité je použité na obnovu hradu. Hrad je otvorený celoročne každý deň od 8.00 do zotmenia:

  • jednotné 5€
  • ZŤP 3€
  • deti do 6 rokov zdarma

Väčším skupinám, exkurziám a školám odporúčame ohlásiť so dopredu.
Kontakty: https://www.facebook.com/sklabinahrad


  Aktuálne počasie

SKLABINSKÝ PODZÁMOK

!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=’https://weatherwidget.io/js/widget.min.js‘;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,’script‘,’weatherwidget-io-js‘);

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre