Roháčske plesá

Trasa okolo Roháčskych plies patrí medzi najatraktívnejšie chodníky v Roháčoch. Hustota plies a fotogenický charakter krajiny robí okruh logicky jedným z najvyhľadávanejších a najznámejších výletov v oravskej časti Západných Tatier.

Roháčske plesá tvorí 6 jazierok ľadovcového pôvodu. Nachádzajú sa v Roháčskej doline a sú jedinečné tým, že sú podstatne nižšie položené ako plesá vo Vysokých Tatrách. Najväčšie pleso má hĺbku 7 metrov a rozlohu 2,22 ha. Ak sa vyberiete náučným chodníkom , dorazíte priamo k nim. Táto stredne náročná trasa je obľúbená aj u rodín s deťmi a pokračuje k Roháčskemu vodopádu. Odmenou budú krásne prírodné panorámy so zaujímavými scenériami.

Ako sa sem dostať?

Trasa vedie z parkoviska pri lyžiarskom stredisku Roháče-Spálená po červenej značke Roháčskou dolinou (asfaltová cesta) až k Ťatliakovej chate. Tu sa môžete občerstviť a zároveň obdivovať krásu Prvého jazera – Ťatliakoveho jazera. Trasa pokračuje miernym stúpaním turistickým chodníkom po zelenej značke. Po 50 minútach prídete k Prvému Roháčskemu plesu, ktoré je najväčšie. Miernym stúpaním sa postupne dostanete k Druhému Roháčskemu plesu. V jeho tesnej blízkosti sa nachádza Tretie Roháčske pleso. Posledným stúpaním prídete k Štvrtému Roháčskemu plesu. Pleso sa nachádza pod úpätím vrcholu Tri kopy a po 2 hodinách chôdze je toto miesto, obklopené panorámou hôr, ideálne na odpočinok. Chodník postupne zostupuje serpentínami po modrej značke do Spálenej doliny, ďalej popri Zelenom pliesku, následne okolo 18 m vysokého Roháčskeho vodopádu na rázcestie Adamcuľa a asfaltovou cestou na parkovisko. Túto trasu je možné absolvovať aj opačným smerom.

Aký smer trasy zvoliť?

Túra okolo Roháčskych plies sa dá prejsť obomi smermi. Ak preferujete trasu šetrnejšiu na kolená (strmý výstup, pozvoľný zostup), zvoľte opačný smer – výstup okolo Roháčskeho vodopádu cez Spálenú dolinu ku plesám. Navyše občerstvenie na Ťatliakovej chate padne lepšie po turistickom výkone. Ak ste však rodina s deťmi, odporúčame pre menších turistov smer trasy okolo Ťatliakovej chaty s pozvoľným výstupom.

Kde parkovať?

Na začiatku trasy je k dispozícii platené parkovisko lyžiarskeho strediska Roháče-Spálená. Počas zimnej prevádzky je parkovanie bezplatné. Ak nemáte auto, využite pravidelné autobusové linky zo Zuberca.  Počas letných mesiacov júl a august premáva z Habovky cez Zuberec až na Zverovku Roháčsky turistický vláčik.

Je na trase sezónna uzávera?

Každoročná sezónna uzávera na trase je v termíne  od 1.11 – 15.6.

  Dĺžka: 12,5 km
  Čas: 4:45 h

  Stúpanie: 695 m
  Klesanie: 695 m

NÁROČNOSŤ:  stredná
ZAČIATOK:  Parkovisko Roháče-Spálená
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

ZUBEREC WEATHER

!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=’https://weatherwidget.io/js/widget.min.js‘;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,’script‘,’weatherwidget-io-js‘);

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre