Gotický kostol Všetkých svätých, Ludrová – Kút

 Žilinský kraj, okres Ružomberok

Tento vidiecky kolonizačný kostolík bol postavený v poslednej tretine 13.storočia. Na jeho západnej strane bola na začiatku druhej polovice 15. storočia pristavaná hranolová veža (dostavaná do súčasnej výšky o dve storočia neskôr) a južná loď s novým vstupom.

Kostol sa vďaka unikátnej maliarskej výzdobe interiéru radí medzi najvýznamnejšie sakrálne pamiatky Liptova a celého Slovenska. Na severnej, východnej a južnej stene svätyne návštevníkov očarí 34 expresívnych výjavov zo života Ježiša Krista. Tento jedinečný christologický cyklus vznikol okolo roku 1420. Na severnej stene pôvodnej lode sa nachádza figurálny triptych s postavami Panny Márie Ochrankyne, Krista Trpiteľa a sv. Jána Krstiteľa (resp. Krista Dobrého pastiera), stvárnený okolo roku 1410.

Výmaľba vnútorných priestorov kostola je zaujímavým príkladom miestnej podoby internacionálneho gotického slohu, ovplyvneného vzormi knižnej miniatúry a tabuľovej maľby v duchu českého krásneho slohu. V areáli kostola, ktorý ohraničuje kamenný múr zo 17. storočia s klasicistickou bránou z roku 1843, sa nachádza ďalšia vzácnosť, približne 350-ročná lipa.

Gotický kostol patrí medzi expozície Liptovského múzea.

Ako sa sem dostať? 

Kostol leží medzi Ružomberkom a Liptovskou Štiavnicou v lokalite známej ako Ludrová-Kút. Od Ružomberka je vzdialený 3 km.

Kde parkovať?

Oproti kostolu sa nachádza poľná cesta, kde je možné zaparkovať.


  Aktuálne počasie

LUDROVÁ WEATHER

!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=’https://weatherwidget.io/js/widget.min.js‘;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,’script‘,’weatherwidget-io-js‘);

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto  


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre