Demänovská jaskyňa slobody

 Žilinský kraj, okres Liptovský Mikuláš

Demänovská jaskyňa slobody je súčasťou obrovského podzemného krasového systému v Demänovskej doline pod Nízkymi Tatrami. Má jedinečnú kvapľovú výzdobu, ktorá ju radí medzi najkrajšie jaskyne v Európe.

Vchod do jaskyne leží v nadmorskej výške 870 m a je prístupný serpentínovým chodníkom z parkoviska, pričom treba prekonať výškový rozdiel 67 m (asi 10 minút). Celková dĺžka jej chodieb je vyše 8 400 m, z toho sa dodnes podarilo zamerať 7 624 m. Návštevníci jaskyne majú k dispozícii dve prehliadkové trasy, dlhšia meria 2 150 m (trvanie prehliadky 100 minút, na trase je potrebné prekonať 1118 schodov), kratšia 1 150 m (trvanie prehliadky 60 minút, na trase je potrebné prekonať 913 schodov).

V Demänovskej jaskyni slobody sa nachádza množstvo rozšírených priestorov – siení a dómov s prekrásnou sintrovou výzdobou. Najväčší je Veľký dóm s rozmermi 75 m, 45 m a 65 m. Okrem úsekov podzemného riečiska Demänovky môžu návštevníci jaskyne na prehliadkových trasách vidieť aj jaskyňové jazierka. Veľké jazero dosahuje obdivuhodnú dĺžku 52 m, hlboké je 7 m.

 

Zaujímavosť

V Demänovskej jaskyni slobody je po celý rok pomerne stála teplota 6,1 až 7,0 °C. Vysoká relatívna vlhkosť vzduchu (94 až 99 %) je vhodná na speleoterapeutické využitie. Úspešne sa tu liečia choroby dýchacích ciest a alergie.

 

Ako sa sem dostať? 

Jaskyňa sa nachádza na pravej strane Demänovskej doliny pod severnými svahmi Nízkych Tatier. Je dobre označená, takže ju určite hravo nájdete. Ak ste však ubytovaní v Demänovskej doline, odporúčame využiť náučný chodník s názvom Príbeh vody v Demänovskej doline, ktorý vedie priamo k jaskyni. Východiskovým bodom je Hotel (ATC) Bystrina, chodník ďalej vedie pozdĺž rieky okolo odbočky k Demänovskej ľadovej jaskyni, okolo prameňa pod Studenou dierou a končí pri odbočke k Demänovskej jaskyni slobody. Trasu dlhú 4 km zvládnete prejsť približne za 1,5 h. Prvá tretina trasy vedie po hlavnej ceste, zvyšok je turisticky hodnotnejší. Na trase sú okrem informačných panelov o vodnom živle aj lavičky a prírodno-umelecké prvky viažuce sa k povesti o drakovi, ktorý vraj žil v tunajších jaskyniach.

 

Kde parkovať?

Pred jaskyňou sa nachádza veľké platené parkovisko.

 


  Aktuálne počasie

DEMÄNOVSKÁ DOLINA WEATHER

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:


Instagram

#zilinskyturistickykraj