Demänovská ľadová jaskyňa

 Žilinský kraj, okres Liptovský Mikuláš

Atraktívna a turistami vyhľadávaná ľadová jaskyňa je jednou z prvých známych jaskýň na svete. Jaskyňa, ktorá bola známa už v stredoveku, je po Dobšinskej ľadovej jaskyni v Slovenskom raji druhá najväčšia svojho druhu na Slovensku. Hoci prvý záznam o nej pochádza už z roku 1299, sprístupnili ju až v osemdesiatych rokoch 19. storočia. Vchod do jaskyne leží v nadmorskej výške 840 m, asi 90 m nad dnom doliny. Je prístupný serpentínovým chodníkom z parkoviska. Je vytvorená v štyroch poschodiach s celkovou dĺžkou takmer 2,5 km. Z jaskynných chodieb zaradili 850 m do prehliadkovej trasy (trvanie prehliadky 45 minút). Jej ľadová výplň vznikla pravdepodobne pred 400 až 500 rokmi. Demänovská ľadová jaskyňa je známa nálezmi kostí medveďa jaskynného, ktoré ľudia v 18. storočí považovali sa dračie pozostatky a podľa toho ju nazývali „Dračia jaskyňa“. V jaskyni žije desať druhov netopierov. Očarujúco pôsobila najmä jej spodná časť s ľadovými kvapľami a vodopádmi.

Upozornenie!

Fotografia zachytáva jaskynnú výzdobu v plnej paráde. V dôsledku klimatických zmien však ľad v jaskyni postupne ubúda. No aj tak si myslíme, že určite stojí za to ju navštíviť.

 

Ako sa sem dostať? 

Jaskyňa sa nachádza na pravej strane Demänovskej doliny pod severnými svahmi Nízkych Tatier. Je dobre označená, takže ju určite hravo nájdete. Ak ste však ubytovaní v Demänovskej doline, odporúčame využiť náučný chodník s názvom Príbeh vody v Demänovskej doline, ktorý vedie priamo k jaskyni. Východiskovým bodom je Hotel (ATC) Bystrina, chodník ďalej vedie pozdĺž rieky okolo odbočky k Demänovskej ľadovej jaskyni. Na trase sú okrem informačných panelov o vodnom živle aj lavičky a prírodno-umelecké prvky viažuce sa k povesti o drakovi, ktorý vraj žil v tunajších jaskyniach.

 

Kde parkovať?

Pred jaskyňou sa nachádza veľké platené parkovisko.


  Aktuálne počasie

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:


Instagram

#zilinskyturistickykraj