Cyklotrasa Čierny Váh

 Žilinský kraj, okres Liptovský Mikuláš

Úzkorozchodná Považská lesná železnička slúžila do roku 1976 na prepravu dreva a lesných robotníkov. Dolina Čierneho Váhu a priľahlé dolinky boli a stále sú popretkávané trasami tejto zaniknutej  železničky.

Jej malá časť dnes slúži cyklistom a my vás pozývame na túto jedinečnú jazdu. Počas cyklopotuliek  odporúčame navštíviť múzeum, ktoré sa nachádza v malej dreveničke a bývalej zastávke lesnej železnice. Hlavnú expozíciu pozostatkov lesnej železnice dnes môžeme obdivovať v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Tam sa nachádzajú rušne a vozne, ktoré premávali popri Čiernom Váhu.

Kratšia trasa Cyklotrasy Čierneho Váhu je značená  z Kráľovej Lehoty a na začiatku je mierne strmá, následne pokračuje po vrstevnici. Určite sa sem vydajte aj so svojimi deťmi, tie by to mali hravo zvládnuť. Veľmi strmých je len posledných približne 100 metrov. Oddýchnete si v altánku v polovici trasy, ktorej veľká časť je vhodná pre horské a trekingové bicykle.

Cyklotrasa prechádza popri budove Štátnych lesov na Čiernom Váhu, ktorá sa nachádza kúsok za Dolnou nádržou elektrárne Čierny Váh. Pokračuje po násype bývalej lesnej železničky, prejdete dolinou Benkovo , kde sa napojíte na červenú cyklomagistrálu. Studnička s pitnou vodou sa nachádza pri odbočke na zelenú cyklotrasu, nad kostolom v časti Čierny Váh.

 

Cyklomagistrála z Kráľovej Lehoty:

Na hornú nádrž Čierny Váh  prídeme z Kráľovej Lehoty po spevnenej asfaltovej ceste: Svarín – Horná nádrž Čierny Váh (dĺžka 7 km, prevýšenie 510 m, čas výšľapu do 1:30 hod.)

Spodná nádrž je tiež dostupná z Kráľovej Lehoty a len s miernym stúpaním. Pokračujeme cez Svarín po Liptovskej cyklomagistrále na Dolnú nádrž Čierny Váh. (prevýšenie 148 m, čas do 1 hod.)

 

Odporúčame prejsť celú trasu z Tatranskej Štrby:

Cyklotrasa  z Tatranskej Štrby je náročná na dĺžku a zo Svarína nás čaká stúpanie na Hornú nádrž Čierny Váh.  Väčšina cyklochodníka však klesá kopcom a prevedie všetkými najkrajšími miestami Čierneho Váhu. Jej časť vybudovali aj na telese bývalej Považskej lesnej železnice.

Pôjdeme po trase: Tatranská Štrba – Štrba – Šuňava – Biely Potok – Benkovo – Čierny Váh, dolná nádrž – Svarín – Čierny Váh, horná nádrž – Svarín – Kráľova Lehota (dĺžka trasy 48 km, rezervujte si čas približne 4:30 hod.)

 

 

  Dĺžka: 48 km
  Čas: 4:30 h

  Stúpanie: 1020 m
  Klesanie: 1270 m

NÁROČNOSŤ:  stredná
ZAČIATOK:  Tatranská Štrba

  Aktuálne počasie

TATRANSKÁ ŠTRBA

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

Galéria:

 


Instagram

#zilinskyturistickykraj