Rozhľadňa Stratenec

 Žilinský kraj, okres Čadca

Najvyššie položenou vyhliadkovou vežou Javorníkov je drevená rozhľadňa na vrchu Stratenec nad Makovom (1055 m n. m.), ktorá bola postavená v roku 2008. Napriek tomu, že patrí do katastrálneho územia obce Papradno, mnohí ju považujú za kysuckú rozhľadňu kvôli príjemnému prístupu z rekreačnej oblasti Makov – Kasárne. Stredisko Kasárne bolo pomenované po kasárňach zriadených v roku 1833. Úlohou posádky bolo zabrániť rozšíreniu cholery z Uhorska na Moravu.

Po ceste vás čakajú krásne výhľady nakoľko cesta vedie po hrebeni Javorníkov. Na vrchu Stratenec sa nachádza pamätník obetiam 2. svetovej vojny s tromi betónovými krížmi. Na vežu vedie 24 schodíkov. Pri dobrom počasí vidieť na obzore Radhošť a Pustevny a Lysú Horu.

 

Ako sa sem dostať?

Trasa vedie od Kasární po zelenej turistickej značke ku Butorkám, kde sa napája na červený značkovaný náučný chodník. Vedie cez Veľký Javorník a poskytuje krásne výhľady po trase. (5 km, 1:40 h). Od Kasární je možné dostať sa k rozhľadni aj žltou turistickou trasou cez Sedlo Gežov, ktorá má menšie prevýšenie a je kratšia (4,3 km, 1:30 h). Z rozhľadne možno pokračovať na Malý Javorník, prípadne zostúpiť inými značkovanými trasami.

Trasa: Kasárne – Bútorky – Sedlo pod Veľkým Javorníkom  – Veľký Javorník – Sedlo Gežov – Rozhľadňa Stratenec

 

Kde parkovať?

Spoplatnené parkovisko nájdete v lokalite Makov-Kasárne pri Penzióne Javorník.

 

Užitočná informácia

Červený značkovaný chodník sa v zime mení na upravovanú bežkotrasu – je súčasťou Beskydsko-Javorníckej lyžiarskej bežeckej magistrály.

 

  Dĺžka: 5km
  Čas: 1:40 h

  Stúpanie: 204 m
  Klesanie: 212 m

NÁROČNOSŤ:  stredná


  Aktuálne počasie

MAKOV WEATHER

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre