Rozhľadňa na Bobovci

 Žilinský kraj, okres Čadca

Vrch Bobovec má svoj názov odvodený od strukoviny bôb, ktorá bola v minulosti na Kysuciach veľmi rozšírenou potravinou. Týči sa nad Starou Bystricou a jeho vrchol zdobí od roku 2011 nádherná 16 m vysoká dreveno-kamenná rozhľadňa. Je situovaná na hranici katastrov obcí Stará Bystrica a Radôstka.

Z rozhľadne je dobrý výhľad na Malú Fatru, Martinské Hole, Veľkú Raču, či na Lysú Horu v Českej republike. Ak sa rozhodnete z rozhľadne pokračovať ďalej, po hrebeni Nocľahov sa východným smerom dostanete do obce Nová Bystrica, ktorá je známa nádherným skanzenom či historickou lesnou úvraťovou železničkou. Pozrieť si môžete aj majer v doline Skríželné, ktorý sa objavuje aj v zápisoch zo súdneho vypočúvania Juraja Jánošíka.

 

Ako sa sem dostanem?

K rozhľadni na vrch Bobovec sa dostanete od Slovenského orloja z Rínku sv. Michala zo Starej Bystrice. Vedie k nej nenáročný žltý turistický chodník s prevýšením 220 m (2 km, 1:00 h). K rozhľadni sa dostanete aj po druhej trase, ktorá vedie okolo kaplnky Slezákovci a odtiaľ cez Nocľahy na rozhľadňu. Táto trasa je však dlhšia a vhodná pre bicykle (4,6 km, 1:45 h).

 

Kde parkovať?

Využiť môžete parkovisko v strede obce alebo pri bufete Slezákovci.

  Dĺžka: 2 km
  Čas: 1:00 h

  Stúpanie: 220 m

NÁROČNOSŤ:  ľahká
ZAČIATOK:  Stará Bystrica, Slovenský orloj

  Aktuálne počasie

STARÁ BYSTRICA WEATHER

!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=’https://weatherwidget.io/js/widget.min.js‘;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,’script‘,’weatherwidget-io-js‘);

  Všeobecné informácie


VHODNÉ PRE

DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre