Veľký Rozsutec (1610 m n. m.)

 Žilinský kraj, okres Žilina

Veľký Rozsutec patrí medzi najkrajšie vrchy na Slovensku. Považuje sa za symbol Krivánskej Malej Fatry. Je turistami vyhľadávaný a výstup naň nepatrí k tým najjednoduchším. Na trase je potrebné prekonať veľký výškový rozdiel. Samotný vrchol ponúka okúzľujúce kruhové výhľady. Vyskytujú sa tu endemické, vzácne a zriedkavé druhy flóry a fauny. Niektoré rastlinné spoločenstvá sú v rámci Slovenska unikátne. Žije tu asi 2000 druhov živočíchov, takmer všetky druhy chránených rastlín SR.

Ako sa sem dostať?

Na Veľký Rozsutec môžete zvoliť až 3 rôzne varianty výstupu.

Najčastejšie sa vyráža z osady Štefanová v Terchovej po zelenej turistickej značke. Z Medziholia na Veľký Rozsutec sú exponované úseky zabezpečené reťazami. Vo vrcholových partiách sa môžu veľmi nebezpečné úseky vyskytnúť najmä v období jarného, resp. jesenného namŕzania. Z tejto strany sa turistom otvárajú krajšie výhľady počas celého výstupu. Trasa Štefanová – Medziholie – Veľký Rozsutec  sa dá zvládnuť do 3 hodín (prevýšenie 973 m, dĺžka trasy 4,5 km).

Ak si zvolíte trasu z Bieleho Potoka cez Jánošíkove diery, počítajte s väčším prevýšením a dlhším časom výstupu (4 hodiny, prevýšenie 1129 m). Pôjdete po trase Terchová, Biely Potok – Dolné diery – Horné diery – Pod Tesnou Rizňou – Pod Tanečnicou – Sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec (dĺžka trasy 6,6 km).

Pre zdatnejších turistov je ideálne zvoliť okruh zo Štefanovej cez Medzirozsutce. Prvá časť túry z osady Štefanová na Podžiar vedie po trase náučného chodníka. Prechod cez Horné diery je spestrený železnými rebríkmi a mostíkmi. Túra patrí medzi ťažšie a náročné s veľkým prevýšením viac ako 1000 metrov. Dá sa zvládnuť za 6:30 h. Trasa Štefanová – Sedlo Vrchpodžiar – Sedlo Medzirozsutce – Veľký Rozsutec – Medziholie – Štefanová (dĺžka trasy 12,5 km).

Kde parkovať?

Zaparkovať môžete na verejnom platenom parkovisku v štefanovej. Ak si zvolíte výstup z bieleho Potok, spoplatnené verejné parkovisko sa nachádza pre Hotelom Diery. Dostupnosť spojmi: autobusová zastávka Terchová, Vrátna Štefanová.

Je na trase sezónna uzávera?

V termíne  od 1.3. – 15.6. je každoročne uzavretá väčšia časť chodníka (Horné diery, Veľký Rozsutec).

  Dĺžka: 12,5 km
  Čas: 6:30 h

  Stúpanie: 1055 m
  Klesanie: 1055 m

NÁROČNOSŤ:  ťažká

TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

Terchová WEATHER

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Mohlo by Vás zaujímaťAverage:(average: 5 out of 5. Total: 2)

Plte na Váhu

 Horné Považie
7 km   0:50 h - 1:15 h
ľahká
náročnosť


Instagram

#zilinskyturistickykraj