Veľký Kriváň

 Žilinský kraj, okres Žilina

Veľký Kriváň (1709 m n.m) je pokladaný za jeden z najúžasnejších a najkrajších vrchov Malej Fatry, ponúka skutočne skvelú turistiku a krásne výhľady do okolia. Pre turistov je Veľký Kriváň neodolateľnou lahôdkou.

Túra popod lanovku do Snilovského sedla je náročná na prevýšenie a je určená najmä pre zdatnejších turistov. Odporúčame obliecť si teplé oblečenie, keďže počasie na hrebeni Malej Fatry je často veľmi veterné. Priamo na vrcholovej stanici sa nachádza bufet a najbližšie občerstvenie a ubytovanie ponúka  nedávno zrekonštruovaná Chata pod Chlebom.

 

Ako sa sem dostať?

Na Veľký Kriváň sa môžete dostať dvoma spôsobmi.

Jednoduchšia trasa na Veľký Kriváň je pomocou lanovky z Vrátnej doliny. Zaparkuje pri výťahu vo Vrátnej. Odtiaľ premáva 8 miestna kabínková lanovka na Snilovské sedlo. Potom sa vydajte od rozcestníka smerom na Veľký Kriváň. Najprv sledujete zelenú a od Snilovského sedla červenú značku až na vrchol. Turistiku na najvyšší vrch Malej Fatry odporúčame najmä za priaznivého počasia. Trasa je schodná aj v zime, je značená zimným tyčovým značením, použite mačky a paličky. Od lanovky ste hore približne do 45 minút. Výhľady z Veľkého Kriváňa skutočne stoja za to.

Náročnejšia turistická trasa z Vrátnej prechádza po zelenom značenom chodníku popod lanovku, až na Snilovské sedlo a odtiaľ na Veľký Kriváň. Zaberie vám to cca 3 hodiny.

 

Kde parkovať?

Pohodlne zaparkujete na veľkom parkovisku pri Chate Vrátna, odtiaľto premáva lanovka na Snilovské sedlo. Prídete sem aj autobusom SAD zo Žiliny a Terchovej. Vystúpite na zastávke Vrátna výťah.

  Dĺžka: 4 km
  Čas: 3:00 h

  Stúpanie: 960 m

NÁROČNOSŤ:  ťažká
ZAČIATOK:  Vrátna dolina, parkovisko
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

TERCHOVÁ

!function(d,s,id){var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0];if(!d.getElementById(id)){js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=’https://weatherwidget.io/js/widget.min.js‘;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);}}(document,’script‘,’weatherwidget-io-js‘);

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre