Súľovský hrad

 Žilinský kraj, okres Bytča

Obľúbeným turistickým cieľom je zrúcanina Súľovského hradu, ktorý leží priamo v Súľovských skalách. Je jedným z najstarších hradov na Považí. Súľov bol strážny hrad a jeho úlohou bolo chrániť blízku cestu.

História hradu
Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1193, kedy ho daroval kráľ Belo III. Vratislavovi a Stanislavovi z Trenčína. Neskôr sa stali vlastníkmi hradu príslušníci rodu Súľovskovcov a po nich hrad svojvoľne obsadil Rafael Podmanický a po spore s ním rodina Sirmiensisovcov. Hrad bol obývaný do roku 1780, kedy potreboval opravy, nakoľko už bol silno poškodený, keďže však nebolo energie ani finančných zdrojov, hrad naďalej chátral a pustol. Hrad bol situovaný medzi tromi skalami, kedy sa jeho pôdorys prispôsoboval terénu. Hrad sa delil na dve časti spojené padacím mostíkom. Dolný hrad pozostával z veľkej miestnosti. Horný hrad slúžil pre potreby panstva a stráže. Nachádzali sa tu miestnosti ako kuchyňa, pekáreň, práčovňa, sklady, zbrojnice a klenotnica. Na samom vrchu hradu bola pozorovateľňa s výborným výhľadom na široké okolie.

Zaujímavosť
Súľovský Hrad sa nazýval svojho času Katarínin hrad? Meno Katalinvár dostal po hradnej panej Kataríne Bošániovej, ktorá do hradu investovala peniaze a nechala ho obnoviť (od r. 1682). Katarína bola manželkou Žigmunda Sirmiensisa-Súľovského. Rod Sirmienských hrad vlastnil od polovice 16. storočia.

Užitočná informácia
Cez víkend v letnej sezóne a počas sviatkov ich navštívi pomerne veľké množstvo turistov. Ak si chcete užiť výhľady bez zástupu ľudí, odporúčame navštíviť miesto počas pracovných dní v týždni.

Ako sa sem dostať?
Najobľúbenejšia trasa vedie po náučnom chodníku, ktorý začína v Súľove pri verejnom platenom parkovisku.

Náučný chodník je priechodný oboma smermi, ale krajšia trasa je smerom hore po zelenej z parkoviska pod skalami a zostup po červenej cez Lúku pod hradom. Väčšina zaujímavostí a vyhliadok sa totiž nachádza na zelenej trase medzi parkoviskom a hradom a ich postupné odkrývanie spríjemňuje samotný výstup. Niektoré úseky trasy sú zabezpečené reťazami.

Kde parkovať?
Verejné platené parkovisko pod Súľovskými skalami sa nachádza v Súľove pri hlavnej ceste, hneď pri nástupe na náučný chodník, ktorý vedie na Súľovský hrad.

  Dĺžka: 1,4 km
  Čas: 0:50 h

  Stúpanie: 206 m

NÁROČNOSŤ:  stredná
ZAČIATOK:  Súľov, parkovisko pod Súľovskými skalami
TURISTICKÁ ZNAČKA: 

  Aktuálne počasie

SÚĽOV-HRADNÁ

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Mohlo by Vás zaujímaťAverage:(average: 5 out of 5. Total: 2)

Plte na Váhu

 Horné Považie
7 km   0:50 h - 1:15 h
ľahká
náročnosť


Instagram

#zilinskyturistickykraj