Kostol sv. Juraja v Trnovom

 Žilinský kraj, okres Žilina

Najzápadnejšie situovanú drevenú gotickú sakrálnu stavbu na Slovensku nájdete v miestnej časti Žiliny, v Trnovom. Kostol sv. Juraja je skutočným skvostom a právom je od roku 1963 národnou kultúrnou pamiatkou. Najstaršia zachovaná písomná zmienka o kostole pochádza z roku 1583.

Jedná sa o jednoloďovú zrubovú stavbu so sedlovou strechou. Krátka loď má takmer štvorcový pôdorys, neskoršie bola pristavaná veža, na ktorej vrchole sa nachádzajú dva vzácne zvony. Zvony zadovážil richtár v Trnovom Judex Mikuláš Trnovský. Steny kostola sú obité doskami a vyzdobené schematickou ornamentikou v bielo-červeno-šedom prevedení. Vnútorné zariadenie chrámu tvorí barokový oltár pochádzajúci z prvej tretiny 18. storočia, na ktorom je umiestnená plastika sv. Juraja. Drevorezbu oltára dopĺňa vo vrchole svätožiara s dvoma anjelmi. Súčasťou výzdoby je olejomaľba vyobrazujúca sv. Annu s Pannou Máriou.

Kostol v decembri 2010 rozobrali a premiestnili na východ Slovenska, kde prebehla rekonštrukcia a archeologický prieskum. Kostolík slávnostne vrátili na pôvodné miesto v roku 2012, odkedy slúži na sobášenie, pohrebné sväté omše a taktiež príležitostné sväté omše, ako je výročie svätého Juraja.

 

Zaujímavosť

Na väčšom zvone je nápis „VERBVM DOMINI MANET IN AETERNVM ANNO 1604 NICOLAUS TRNOVSKY IUDEX F:C:“, čo okrem datovania prezrádza aj myšlienku „Pánovo slovo nech zaznieva naveky.“ Menší zvon je datovaný do obdobia r.1606.

 

Ako sa sem dostať? 

Do mestskej časti Žiliny vedie odbočka z Rosinskej cesty.

 

Kde parkovať?

Na parkovisku vedľa kostola.


  Aktuálne počasie

ŽILINA WEATHER

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Mohlo by Vás zaujímaťAverage:(average: 5 out of 5. Total: 2)

Plte na Váhu

 Horné Považie
7 km   0:50 h - 1:15 h
ľahká
náročnosť


Instagram

#zilinskyturistickykraj