Hoblík

 Žilinský kraj, okres Žilina

Nachádza sa v Malej Fatre, medzi obcami Višňové a Stráňavy. Je na prvý pohľad nenápadný, ale po výstupe na vrchol vás prekvapia skalné výhľady. Vo výške 934 m n.m. nájdete aj niekoľko miest na opekanie a zopár skrytých lesných zákutí.

Výstup nepatrí medzi náročné, avšak nie je ani jednoduchý. Najmä preto, že trasa vedie takmer celou cestou do strmého kopca. Na vrchole sa nezabudnite zapísať do vrcholovej knihy a odfoťte sa aj s pravým dreveným hoblíkom. Vrcholy Malej Fatry – Polom, Minčol a Valentov diel sa vám vynoria ihneď po výstupe na Hoblík.

Pre väčšiu skupinu miesto na vrchole nie je, preto ak je vás viac, zíďte kúsok nižšie na lesnú čistinku. Na vyhliadkovom mieste je posedenie a ohnisko.

 

Ako sa sem dostať?

Trasa vedie z Višňového.

Na výber budete mať z dvoch možností po lesných chodníkoch, ktoré sú celkom dobre vychodené. Turistickú značku tu budete hľadať márne, lesnú cestičku by ste však nemali minúť.

Túru začíname vo Višňovskej doline, kde odbočíme doľava na prvý lesný chodník, za rampou, po asi 500 metroch. Počká si tu na vás krásny borovicový les a cyklotrasa prezývaná “anakonda”. Chodník využívajú turisti a bežci ako výstupovú trasu na Minčol, no veľkej obľube sa teší ako singletrail pre horské bicykle, preto si treba dávať pozor na zjazd cyklistov. Do lesného sedla prídeme po krátkom stúpaní. Dole pod nami je Stráňavská dolina, my odbočujeme doľava, strmým lesným chodníkom. Ten vás dovedie až na vrchol Hoblíka.

Druhá možnosť vedie hneď od začiatku Višňovskej doliny. Vykročte pred lomom do lesa smerom ku stožiaru vysokého napätia a strmo hore pokračujte až na vrchol okolo skál. Odporúčame navštíviť popri chodníku aj skalné vyhliadky, ktoré poskytujú výhľady na Višňové a do Rajeckej doliny.

 

Kde parkovať?

Na konci Višňového sa nachádza bezplatné parkovanie, pred rampou do doliny. Počítajte s tým, že cez víkendy a sviatky tu parkuje veľmi veľa áut. Idete autobusom? Vystúpte na zastávke Višňové, konečná.

 

Kam v okolí?

Po modrej turistickej značke prídete z Višňovskej doliny na Minčol. Zo susednej obce Stráňavy môžete vystúpiť na Polom a z obce Turie sa vydajte na príjemnú prechádzku na Čipčie.

 

  Dĺžka: 1,9 km
  Čas: 1:20 h

  Stúpanie: 391 m

NÁROČNOSŤ:  stredná
ZAČIATOK:  Višňovská dolina, parkovisko

  Všeobecné informácie


DOPRAVA
Auto   Autobus


Galéria:
Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Hodnotenia a komentáre